دانلود کتاب تاریخ شاهنشاهی هخامنشی نوشته اومستد(متن انگلیسی)

آلبرت اومستد را باید نخستین پژوهشگر آمریکایی دانست که به شکل جدی به تاریخ ایران پرداخته است. تا پیش از او، ایرانشناسی محبوبیتی که در اروپا داشت را در آمریکا نداشت. در باستانشناسی ایران فرانسوی ها و سپس انگلیسی ها و آلمانی ها و در تاریخ و فرهنگ باستانی ایران نیز دانشورانی از اروپا، به ویژه همین سه کشور کوشا بودند. به گونه ای که برای مطالعات ایرانشناسانه زبانهای فرانسوی و آلمانی اهمیتی بیشتری از انگلیسی داشت.
اومستد پژوهشگری عاشق کارش بود و همه ی زندگی خویش را بر آموزش و پژوهش در دانشگاهها گذاشت.
اومستد، استاد تاریخ دانشگاههای گوناگون به ویژه دانشگاه شیکاگو بود، دانشگاهی که در آنزمان یکی از پایگاه های مهم فعالیت های ایرانشناسانه – به ویژه در مورد دوره ی هخامنشی – به شمار می آمد. با اینحال خود اومستد را نیز به عنوان آشورشناس میشناختند و نه ایرانشناس. او که نخست استاد زبانهای لاتین و یونانی بود به مرور به تاریخ خاور نزدیک علاقه نشان داد. او مقالاتی مهم درباره ی تاریخ آشور نوشت که نهایتا در 1916 به کتاب Assyrian Historiography منجر شد. او در 1923 مهمترین کتابی که تا آنزمان درباره ی تاریخ آشور نوشته شده بود به نام History of Assyria را نوشت که نام او را به عنوان آشورشناس بر سر زبانها انداخت. این کتاب پس از مرگش با اصلاحاتی از سوی دانشگاه شیکاگو بازچاپ شد.
با اینحال ما ایرانیان او را برای کتاب مهمی به نام تاریخ شاهنشاهی پارسی History of the persian empire (ترجمه شده با عنوان تاریخ شاهنشاهی هخامنشی) میشناسیم. انستیتو شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو به سرپرستی باستانشناسان بنام آلمانی، ارنست هرتسفلد و سپس اریک اشمیت، در آنزمان حفاری‌‌ و مرمت تخت‌جمشید (پرسپولیس) را به پایان برده بودند. سنگ‌نوشته‌های میخی هخامنشی دوباره‌خوانی شده بود. از همه اینها مهمتر کشف الواح گلی در دو بخش تخت‌جمشید، یعنی باروی تخت جمشید و خزانه بود. حدود 30 هزار تکه لوح که بیشتر آنان به خط و زبان عیلامی نوشته شده بود. این الواح به شکل امانت به آمریکا منتقل شد تا خوانده شوند. روند خوانده شدن آنان بسیار به درازا کشید و هنوز به پایان نرسیده است. با این همه مطالعات مقدماتی در همان زمان به دست جورج کامرون، زبانشناس آمریکایی در دانشگاه شیکاگو انجام گرفت. آلبرت اومستد این فرصت تاریخی را از دست نداد. با وجود یافته‌های نوین، کتابهای پیشین کهنه می‌آمد و باید منسوخ می‌شد. اومستد در پیشگفتار کتابش تاکید دارد که 60 سال از کتاب پنجمین پادشاهی بزرگ شرق باستان اثر ‹جورج راولینسون’، (G. Rawlinson, The Five Great Monarchies, Vol 5, Persia,1882) تاریخنگار انگلیسی، می‌گذرد و همچنان این کتاب در زبان انگلیسی معتبرترین مرجع برای هخامنشیان است. حال آنکه در این 60 سال آگاهی‌های ما از این دوره از تاریخ بسیار بیشتر شده است.
انتشار کتاب به عمر او قد نداد و سه سال پس از مرگش در 1948 با تلاش جورج کامرون، این کتاب که شامل نوین‌ترین یافته‌ها و پژوهش‌ها درباره دوره هخامنشی بود، در آمریکا به چاپ رسید. با توجه به اینکه در سالهای بعد، هیچ تاریخنگار بنام دیگری اقدام به چاپ کتابی اختصاصی درباره هخامنشیان نکرد، کتاب سترگ اومستد دستکم در میان مخاطبان عام، بی‌همتا باقی ماند. تا اینکه در دهه‌های 70 و 80 میلادی ‹پیر بریان’، تاریخنگار فرانسوی، ‹والتر هینتس› زبانشناس آلمانی، ‹محمد داندامایف› و ‹ایلیا گرشویچ’، زبانشناسان روس و ‹هلن سانسیسی وردنبورخ تاریخنگار هلندی این خلا را در محافل آکادمیک غرب پر کردند.
کتاب پرفروش اومستد در میان هر دو گروه عامه و کارشناسان جایگاه خوبی یافت. این کتاب در بردارنده ی فرضیاتی نوین نیز بود که بی تردید مهمترین آن ماجرای قتل بردیا به دست داریوش یکم بود. این کتاب نخستین تلاش جدی برای نقض ادعای داریوش در بیستون در این باره بود که بردیا به دست کمبوجیه کشته شده و داریوش گئومات مغ را کنار زده است. اومستد بر این باور بود که بردیا همان گئومات است.
اکنون با گذشت 70 سال از این کتاب، همچنان این فرضیه، نه اثبات شده و نه منسوخ گشته است. بسیاری از آن با نام کشف اومستد یاد میکنند و بسیاری دیگر آنرا فرضیه ای ثابت نشده می دانند.
اومستد انتقادهای دیگری نیز درباره ی سیستم اقتصادی ناکارآمد هخامنشی مطرح کرد که برخی از آنان اکنون کنار گذاشته شده است.با اینحال اومستد نگاه بسیار مثبتی نسبت به زرتشت و کوروش داشت.
کتاب مهم او در ایران به دست محمد مقدم (زبانشناس) به فارسی برگردانده شده است. انتشارات های گوناگونی از جمله امیرکبیر، علمی فرهنگی و بهجت آنرا به چاپ رسانده اند.

دانلود کتاب

منبع توضیحات
Advertisements
این نوشته در دانلود کتاب ارسال شده و با , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

2 پاسخ برای دانلود کتاب تاریخ شاهنشاهی هخامنشی نوشته اومستد(متن انگلیسی)

  1. کورش :گفت

    عزیز این کتاب به زبان انگلیسیه ، خب حداقل قبلش بگو زبان اصلیه تا دانلود نکنیم

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s