دانلود کتاب زندگی و جهانداری کورش بزرگ اثر دکتر شاپور شهبازی

دکتر شاپور شهبازی در شیراز زاده شده و از دانشگاه لندن درجه های فوق لیسانس و دکتری باستان شناسی گرفت.وی سال ها در دانشگاه های شیراز،هاروارد،کلمبیا،گوتینگن و ارگن به تدریس باستان شناسی و ایرانشناسی پرداخت.او بیش از 180 مقاله(اکثراً به زبان های خارجی) در لندن،آمریکا و ایران به چاپ رسانید.کتاب اولش(کورش بزرگ) برنده جایزه بهترین کتاب سال شد.شرح مصور تخت جمشید،کتیبه های فارسی باستان تخت جمشید،یادمان های ایرانی لیسیه ای،زندگی تحلیلی فردوسی،داریوش بزرگ،پاسارگاد و … دیگر کتاب های او می باشند.

دانلود کتاب
http://www.mediafire.com/?ax2xfb9kgcvsjd6 (نسخه کم حجم)
Advertisements
این نوشته در دانلود کتاب ارسال شده و با , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

30 پاسخ برای دانلود کتاب زندگی و جهانداری کورش بزرگ اثر دکتر شاپور شهبازی

 1. hani :گفت

  برای خودتون قصه و افسانه بسازین تا خسته بشین.جمع کنین بابا شما هم با این کورش مسخره تون.فکر میکنین همه مثل خودتون الکی خوشن و چرندیات را باور میکنن.

  • Ram :گفت

   مثل اینکه جنابعالی خسته تر هستید که اینطور بی ادبانه که نشانه نهایت درماندگی شماست پر تو پلا می نویسید کمی از این روضه ها را برای خودتان بخوانید….. فهم شما بیشتر از این نیست کدو خان.

  • حسن :گفت

   بابابزرگ تو هم قصه و افسانه و مسخره بوده ، نه؟
   تاریخ یعنی همین دیگه، حالا می خوای بگو افسانه ست یا بگو نیست

  • فرهاد :گفت

   اگه قراره جمع بشه بهتره از محمد و اهل بیت مسخره اش شروع بشه بره به عقب

  • javidiran :گفت

   تشخیص مرز بین افسانه و حقیقت تاریخی(ولو به صورت نسبی) به عهده مورخ و پژوهشگر تاریخی هست و دقیقاً هدف نگارش این کتاب همین بود.

 2. aza :گفت

  این جناب کورش قبل از دهه 40 و 50 کجا تشریف داشتن که هیچکس اصلا نمیشناختش
  میشه به بازار نشئه جات یه عضو جدید در کنار شیشه و کراک اضافه کرد «کورش کبیر» خیلی هم خطرناکه

  • javidiran :گفت

   نظر شما درست نیست.در همون دوره هخامنشیان مورخان یونانی درباره کورش نوشتند.اسکندر به پاسارگاد اومد و به کورش احترام گذاشت.خاطره کورش در کتاب مقدس بیش از 2000 ساله که زنده هست.به باور برخی از شاهنامه پژوهان شخصیت کیخسرو در شاهنامه همون کورش هخامنشی هست.

 3. ناشناس :گفت

  انکار هر گوشه از تاریخ هر ملتی به تمام تاریخ تعمیم پیدا می کند خصوصن که آن گوشه، حریم ابر مرد ادوار تاریخ حیات بشری باشد. آن
  جوجه مسلمانی که کورش را انکار کند به یقین «تف» سربالایی به روی و رخساره کریه خودش و معصومینش انداخته است چرا که از سر تا پای همه ادیان مثلن «الهی» جز تاریخ و قصه چیزی نیست که نیست!!!!

 4. azadi :گفت

  کوروش بخشی از تاریخ ایران هست جدا شدنی نیست .

 5. alvandimehr :گفت

  جهت آگاهی آن دسته از عزیزان ایرانی که اینگونه به کورش اهانت میکنند:
  کورش و شخصیت کورش جدیدا» مشخص نشده بلکه نویسندگانی قبل از تولد مسیح به آن اشاره کرده اند.در مورد کورش تا آنجا ییکه میدانم بیش از صد کتاب در مورد کورش نوشته شده است و جالب اینکه این نوشته ها بر گرفته از مدللات و مستندات آمده است نه قصه و داستان هاییکه در کتب مقدس همچون تورات -انجیل و قران آمده است.یقینا» بنده با خواندن کتاب هاییکه در مورد کورش نوشته اند وخدمات این بزرگمرد نشئه و نشا»ت خاصی در من بوجود می آورد ولی نه مثل نشئه شیشه و کراک .ای کاش ما ایرانیان تاریخ خود را بیشتر میدانستیم تا دچار بدبختی و نکبت نشویم.جاوید باد ایران

 6. کوروش :گفت

  حاجی ! آب رو بریز اونجات که میسوزه !!! یه چوبی تو ماتحت تو و پیغمبر دروغگوت بکنیم که تا ابد یادت نره

 7. hamid :گفت

  hani و aza لطفا خفه بشید و زر مفت نزنید. کورش کبیر افتخار تمام ایرانی ها هست.

 8. پوریا :گفت

  تا ابد جاوید باد کورش بزرگ.افتخار ایران زمین

 9. مهرداد :گفت

  در پاسخ به » آزا» که گفته است : این کوروش قبل از دهه 40 و 50 کجا بود ، باید عرض کنم : نمیدانم سن شما در آن دهه ها چند سال بوده است اگر در سن مطالعه کردن بوده اید که کتب بسیاری به فارسی و به زبانهای فرانسه و انگلیسی در مورد کوروش نوشته شده است و شما متاسفانه شاید به دنبال بهره گیری از آن نبوده اید. اگر فردی از خانواده دین مداران و یا مومنین بوده اید باید عرض کنم بسیاری از مفسرین بر این موضوع اجماع کامل دارند که ( ذوالقرنین در آیات قرآن ) که سدی در برابر قوم یاجوج و ماجوج ساخت همان کوروش کبیر است در این خصوص می توانید به کتاب «ذوالقرنین کیست ؟» از انتشارات دارالکتب الاسلامیه مراجعه فرمایید. در این کتاب به صراحت از دیدگاه اسلامی و دیگر ادیان ثابت گردیده که کوروش همان ذوالقرنین قرآن کریم است.
  در کتب عهد عتیق و عهد جدید هم که بصورت کاملا آشکار از کوروش به عنوان منجی قوم یهود از یوق بخت النصر و بعنوان فردی مقدس و قابل ستایش یاد و تمجید گردیده است.
  برخی از متفکرین و مفسرین اسلامی نیز از کوروش بعنوان یکی از پیامبران الهی یاد کرده اند.
  از سوی دیگر اگر نام و شخصیت کوروش از نظر شما و یا برخی ناشناخته است دلیلی بر عدم وجود آنها نیست چرا بسیاری از حقایق علمی با وجود هزاران سال ناشناخته بودن از دید بشر در واقع وجود داشته اند و بشر پس از تحقیقات و مطالعات فراوان موفق به کشف آنها شده است و عدم کشف دلیل عدم وجود آنها نبوده است.
  از سوی دیگر عزیز دل برادر کوروش که شخصیت منفی نیست که شما از وجودش ناراحت باشید ، کسی که هر انسانی پس از آگاهی از زندگی و شخصیت بزرگ او ناخودآگاه او را می ستاید ، چرا ما به او افتخار نکنیم ؟
  چرا باید بزرگان ما را خارجیها به ما بشناسانند و ما از آنها بی بهره باشیم ، اینها ذخایر فرهنگی و تاریخی ما ایرانیان هستند و نگهبانی از آنها وظیفه تک تک ما میباشد.

 10. ایرانی :گفت

  یادگار کوروش رو بروید از کتاب کسانی که ایرانی نبودن و این تاریخ رو نوشتن بخونید ببینید دست آورد آنروز کوروش انسانی بوده یا دست آورد حکومت امروزی حاکم بر ایران.
  منوچهرجمالی با واکافی تاریخ فرهنگ ایران به شفافی توضیح داده که چرا از ایران کسی چون کوروش زاده میشه و امثال حکومت های مردمی اون رو تا قبل از فساد دوره تزلزل ساسانی و حمله اعراب فلسفه جهانشمول و مردم محور داشته.
  دوست من منشور کوروش چیزی نبوده که یک شب کوروش از خواب بیدار بشه و بن مایه فلسفی حکومتش رو شکل بده. توجه کنید به نگاره ها و نوشته های باقیمانده از آن دوران. نقاشی های تخت جمشید و معنی فلسفی اونها و دیوار نوشته هایی از دوره های ساسانی و مضمون اونها. آیا شما تا بحال به مسئله ای غیر اخلاقی در بین اونها برخوردید؟ حال به گذشته تر از دوران ساسانی برید به دوران هخامنشیان برای شناخت پایه ریزان حکومت هخامنشیان.

  درسته که عده ای نمیخوان ببینین و منافعشون رو در خطر با مواجهه با این ندارد تاریخی و فرهنگی میبینن اما برای هدفتون سعی کنید چشمای ما رو کور کنید یا ببندید. اگر توانستید برنده اید اگر نتوانستید اینگونه فحاشی پیشه میکنید.

 11. ایرانی دوست غیر افراطی :گفت

  درباره اینکه قسمت زیاد از جملات نقل قول که تو اینترنت مثل نقل و نبات از قول کوروش بزرگ نقل شده شکی نیست اکثرش دروغ هستند و یه عده از روی ناسیونالیست بازی و افراطی گری به تمدن ایران باستان اینها رو ساختند که صحت تاریخی نداره. اما اونهایی که میگن کوروش تو این پنجاه سال قبل کجا بود باید گفت کوروش بوده منتها ملت خواب بودن وقتی ناپلئون نامه ای به فتحعلی شاه قاجار نوشته و می خواسته یه کم به فتحعلی حال بده تا زمینه رو برای حمله به مستعمرات انگلستان در هند از طریق خاک ایران آماده بکنه این پادشاه احمق و بی لیاقت و خانم باز ایرانی رو فرزند خلف کوروش بزرگ خطاب کرده که فتحعلی شاه با تعجب می پرسه تحقیق کنید که این کوروش بزرگ کیه؟!؟!!؟ خوب وقتی شاه مملکت اینقدر اسگول بوده می خواید مردم که غرق خرافات بودن از تاریخشون که بعد از اسلام کسی اهمیت نمی داده که ایران باستان چی بوده یا چه کسانی حکومت کردند با خبر باشند؟ اما یه سوال هم همیشه ذهن من رو مشغول کرده و متاسفانه جوابش ضد اون چیزی هست که کوروش دوستان افراطی می پسندند و اون این هست که وقتی کوروش کشور گشایی کرده بالاخره خونهای بی گناهان و مردم توسط سربازانش ریخته شده و کسی نمی تونه بگه که فقط سربازان و نظامیان کشورهای تسخیر شده کشته و اسیر شدن و مردم سر راه حال می کردن که ارتش کوروش وارد شدن و مدینه فاضله براشون درست کردن. اما خوب اینکه تعدادش کم یا زیاد بوده یا کوروش دستور داده که حداقل کشته از غیر نظامیان بشه یه بحث دیگه است اما در این شکی نیست این وسط یه عده بی گناه از مردم هم لت و پار شدن.

  • javidiran :گفت

   درود بر شما.
   بر خلاف شما که فرمودید اکثر جملات نقل شده برای کورش دروغ هستند،بنده معتقدم تمامش دروغ هستند.حتی اون خطابه های کتاب کورش نامه گزنفون هم ارزش تاریخی نداره.البته اون کسانی که به این ماجرا دامن می زنند الزماً ناسیونالیست و کورش دوست نیستند چون مشابه همین برنامه رو برای شریعتی هم داریم.در واقع نوعی قهرمان سازی هست و دوست دارن شخص مورد نظرشون مظهر تمام خوبی ها باشه.
   در اینکه در جنگ ها خون افراد بی گناه غیرنظامی ریخته میشه شکی نیست.تو هزاره سوم میلادی که این همه سازمان و نهاد بین المللی هست شاهد این هستیم کشوری به اسم آمریکا از اون سر دنیا به بهانه مبارزه با تروریسم میاد عراق و افغانستان رو اشغال می کنه و در این بین جمع کثیری از شهروندان عادی عمداً یا سهواً کشته میشن و فرمانده های نظامی با یک عذرخواهی ساده موضوع رو تموم می کنه.قطعاً در لشگرکشی های کورش انسان های بی گناه کشته شدند اما جهانگشایی کورش هیچ وقت مثل چنگیز نبود.

   • ایرانی دوست غیر افراطی :گفت

    درود بر شما
    بله من هم کوروش رو با اوباشی مثل چنگیز واز این نو مقایسه نکردم و کوروش رو یک فرمانده بزرگ جنگی می دونم ولی خوب هر چیز بزرگی که بدست بیاری یه چیزهایی دیگه رو هم باید از دست بدی و تن به یه کارهایی باید داد که به انتخاب اون شخص بستگی داره که بکنه یا نکنه. ممنون از پاسختون پاینده باشید

   • ناشناس :گفت

    دوست گرامی جناب جاوید ایران شما که کتابی رو جهت دانلود دیگر اعضا و علاقمندان دراینجا می گذارید مطمئنا خود متن کتاب رو مطالعه فرمودید؟!
    اگر به مطالب کتاب و نظرات و تحقیقات زنده یاد استاد شاپور شهبازی عنایت فرمایید متوجه خواهید شد که اینگونه نیست که هر آنچه که در تاریخ به کورش نسبت داده اند دروغ و جعلیات بوده است!
    برای مثال اشاره به نظرات گزنوفندر کتاب کورشنامه(سیروپدیا)نمودید که لازم به ذکره که استاد شهبازی در تالیف کتاب خود به برخی روایات و نظرات گزنوفن اشاره می نماید.مشخصا بسیاری از نظرات شما درسته و در اینکه به نوعی با بزرگ نمایی چهره کورش برخی سعی در ایجاد یک هویت تاریخی برای خویشتن را داشته اند(وبرخی بدنبال مصالح سیاسی و نفع خود هستند)شکی نیست ولی اینگونه نیست که بگوییم هر آنچه که به نقل از زبان کورش بزرگ به ما رسیده افسانه و دروغین است.
    باسپاس از شما
    شادکام باشید و باخرد

 12. زهرا س :گفت

  دوست محترم – جاوید ایران – با تشکر از کتابهای بسیار ارزشمندی که در وبلاگ گذاشته اید – میخواستم برای آبروریزی کمتر نام و فرهنگ ایرانی کامنت های بی ادبانه این قوم بیسواد که نه تاریخ ایران میفهمند و نه دین اسلام – را پاک کنید و صفحه خود و خاطر ما را با این زشتیها مشوش نکنید – واقعا حیف این آثار علمی نیست که چنین کامنت گذارانی له یا علیه آن باشند؟ با تشکر

 13. اهورا :گفت

  اگر ایران باستان و کورش عشق به نیاکان بازگشت به گذشته وپوسیدگی اندیشه و…است چگونه است که پس ازهزارواندی سال درمیهن عزیزماایران هنوزبرای به سر وکله شان می زنند بچه های خردسالشان راخونی می کنند درآمد سالیانه شان را می روند دربیابان هدر می دهند ومی آین وجیب عربها راپرپول .اینها خرافات است وبس.کورش افتخار همه ایرانی های نژاده وپاک سرشت است است

 14. ناشناس :گفت

  نمی دانم هانی و ازا به کدام ایین معتقدند که در این چنین بی مطالعه فتوای برچیدن می دهند. برای اینکه بدانی کجایی و به کجا می خواهی بروی باید اول بدانی از کجا آمده ای. اگر قران خوانده باشی می دانی در سوره کهف از ذوالقرنین یاد شده. در این باره در وب سایت عصر ایران آمده:» گروهي از فقها و بزرگان ذوالقرنين را کوروش هخامنشي مي‌دانند چنانکه آيت الله طباطبايي و پروفسور عبدالکلام آزاد (دانشمند شهير هندی) با دلايل متقن به اثبات رسانده اند که ذوالقرنين، همان کوروش کبير، بنيانگذار امپراتوري بزرگ هخامنشي در ايران است. علامه طباطبايي درتفسيرالميزان آورده است : اگر ذوالقرنين قرآن، مردي مومن به خدا و به دين توحيد بوده، کوروش نيز اين چنين بوده و اگر ذوالقرنين، پادشاهي عادل و رعيت پروربوده، کوروش نيز چنين بود؛ اگر او نسبت به ستمگران و دشمنان مردي سياستمدار بوده او نيز بود؛ اگر دين، عقل، فضايل اخلاقي و ثروت و شوکت داشت، کوروش هم داشت؛ همان گونه که قرآن فرموده کوروش نيز سفري به سوي مغرب کرد، بر ليدي و پيرامون آن مسلط شد و بار ديگر به سوي مشرق سفر کرد. آنجا مردمي ديد صحرانشين و وحشي که در بيابان زندگي مي کردند. براي همين، به آنها کمک کرد، سدي ساخت در مقابل قبيله و قومي که آنها را آزار مي دادند؛ در تنگه داريال ميان کوه هاي قفقاز و نزديک به شهر تفليس».

 15. اهورا رازی :گفت

  بادرود
  درود بی پایان بر بزرگ انسان آفرینش شاه بزرگ شاه جهان شاه تمام دوران کوروش بزرگ هخامنشی
  ای هانی عربزده و بیگانه تو و هم اندیشانت از بزرگی کوروش شاه در رنج و سختی روزگار میگذرانید و از کوچکی خود در برابر بزرگ مردی مانند کوروش شرمسار و افسرده اید وتا روزی که وجود ننگ و بی مایه شماها بر زمین سنگینی میکند اینچنین خواهید بود
  اما فرزندان برومند ایرانزمین همیشه و همواره سپاسدار و ارجگذار بزرگان و نیاکان نیک پندار و نیک گفتار و نیک کردار خویش هستند و خواهند بود بویژه سپاس دار شاهنشاه دادگر و دادگستر خویش کوروش بزرگ که بر چکاد و بلندای تاریخ و فرهنگ پربار و پرمایه
  این کهن سرزمین ایستاده است.درود بی پایان بر ایرانیان راستین و دور باد زشت پنداری و کژاندیشی دشمنان ایرانزمین

 16. SYROOS TABATABAEI :گفت

  درود بی پایانبه این انسان والا و وطن پرست روح و روانش شاد باد

 17. safar :گفت

  هشیار و زیرک باشید
  مَنِِشِِ نیک را از شما ندزدند
  روشنایی و رهایی را از شما ندزدند

  زنهار
  که در این جهانِ سپنج
  هیچ پنداری بی پاسخ نمیماند

  فطرتِ خویش را
  در چشمه های خوشبو بشویید
  بر بلندا شوید
  در خویش اندیشه کنید
  دشمنی نکنید.

  ……………
  http://www.facebook.com/profile.php?id=100003824623823

 18. محمد :گفت

  با سلام خدمت تمام دوستان.به همه نظراتتون نگاه کردم. حقیقتا بعضیشون افراطی و عده شون تفریطی بحث .کردین.حقیقت مطلب این است باید به هیچ کس فوش و حرف زشت نگیم.چه عرب چه عجم.هر کس باشه باید نگاه کنیم چه کارهای برای به کمال رسیدن انسان کردنن.کورش مرد بزرگیه .تو قران به نام ذو القرنین اسم برده علامه طباطبایی فرموده . کورش پیامبر بوده.وبعضی از پیامبران..رسالتشون این بوده .عده ی برای خانوادشون بیان. بعضیاشون برای.یک شهر عده ی هم برای یک کشور..و.از خوبیا کورش بحث کرده ..حضرت محمد.(ص) خاتم نبین اسمشه .یعنی ختم کننده دین خدا.اگه با دید باز نگاه کنیم.پیامبر اسلام .کاری خلاف برای به کمال رسیدن انسان نکرده..هر کاری کرده برای تربیت اخلاق اومده نگاه به بعضی روحانی نما ها نکنید .دین اصل پیامبر خیلی زیباست.مطمئنم اگه کورش تو دوره پیامبر بود حتما با پیامبر بود .و نمیگذاشت در مورد خودش و پیامبر اینجور حرف بزنین.خلاصه خواهش ازتون دارم.برین مطالعه کنین.بعد حرف به این اون بزنین. …راستی من کتاب تاریخ ایران از اغاز تا اسلام/نوشته مرد اروپایی رومن گریشمن.بخونیین.مفیده.به نظر من یک اروپایی.بی طرف قضاوت میکنه.وحقیقت رو میگه.با تشکر از همه

 19. ناشناس :گفت

  اهانت به هیچ عقیده ای جایز نیست تاریخ یک کشور متعلق به همه است ومذهب هرکس هم؛عاجزان از پاسخ منطقی اهانت میکنند

 20. محمود :گفت

  درود
  مدت زمان زیادی بود که به دنبال این کتاب میگشتم
  از لطف و کرم فراوان شما کمال سپاس را دارم

 21. ناشناس :گفت

  کسانی که به مفاخر ایران باستان، توهین میکنن، لزوماً افراطیون مذهبی نیستن. مراقب تجزیه طلبان و از جمله، «پان ترک»ها نیز باشید.

 22. شمه :گفت

  لطفا مستند اربابان جعل رو ببینید!
  من که دلسرد شدم از کوروش

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s